Únor 2013

Týrání koní ve Španělsku: Jezdci zvířata nutí projít ohněm

27. února 2013 v 21:11
Nedávno jsem narazila na další šokující zjištění, co všechno mohou vlastně lidi vykonávat jen tak z rozmaru, z tradice, bez sebemenší úcty k zvířátům a teď konkrétně ke koním. Překopírovala jsem článek na volnou hřívu, neboť myslím, že svůj pohled na věc bych napsat nedokázala..Je to otřesné.
Španělsko - V městečku San Bartolome de Pinares, ležícím asi 100 kilometrů severozápadně od Madridu, je 17. leden již po staletí zasvěcen tradici, při níž se koně a jezdci bezhlavě vrhají do ohně. Obyvatelé si tak chtějí zajistit ochranu patrona zvířat - svatého Antonína. Proti zvyku ale brojí ochránci zvířat.


Kde končí kultura a začíná týrání zvířat? Takovou otázku si pokládali ochránci zvířat už před několika lety, kdy začali prosazovat iniciativu za zrušení krvavých býčích zápasů. Býčí zápasy však nejsou jedinou tradicí, při níž zvířata pro pobavení lidí trpí.


Týrání ve jménu patrona zvířat

17. leden je ve španělské vesnici San Bartolome de Pinares zasvěcen netradičním oslavám svátku svatého Antonína, který je ve Španělsku považován za patrona zvířat.

S oslavami je spojena tradice, při níž na 700 koní s jezdci notně posilněnými alkoholem musí proběhnout obrovskými ohništi s plameny šlehajícími do několikametrové výšky. Koně se ohně bojí, ale ostruhy na botách jezdců jsou příliš ostré, než aby se vzepřeli jejich vůli.

Pro muže z vesnice je tato slavnost důkazem odvahy, pro turisty, kterých oslavy přitahují stále víc, je to nevšední zážitek, a pro koně je to utrpení. Paradoxně je předmětem tradice, jejíž historie se začala psát už v polovině 16. století, naklonit si patrona zvířat sv. Antonína, aby ochraňoval obyvatele a jejich zvířata.

Zdroj: zdeNaděje pro koně (útulek) a jak můžete pomoct i vy!

14. února 2013 v 8:52 | Volnahriva
Ahoj, na internetu jsem narazila na zajímavý útulek pro koně - jmenuje se: "Naděje pro koně". Odkupuje týrané, podvyživené a jateční koně a následně jim poskytuje léčbu, klidný důchod a umisťuje je do nových domovů (pakliže jsou toho koně schopni). Což je podle mě úžasná věc. :)

Najdete tam spoustu věcí - např. jak postupovat při nalezení týraného koně, poradnu a mnohé další důležité věci. Útulek najdete na této (klikni na slovo "této") adrese.

-------
Chceš útulku pomoct i ty? V tom případě si můžeš koupit nějaký předmět v internetovém obchodu tohoto útulku. Je tam např. podkova, plátěná taška, keramický hrníček, tričko a pohlednice. Jak píšou na stránkách sami - výtěžek z propagačních předmětů je určen pro potřeby koní žijících v útulku nebo na pomoc dalším koním žijícím v nevhodných životních podmínkách.
Pomozte útulku a kupte si alespoň ty pohlednice za 5 kč. :) Je na vás, jakou částku přispějete (předměty jsou od 5,- do 250,-), ale věřím, že útulek by vám byl vděčný. :) Já sama se chystám přispět a myslím, že i vy ostatní byste měli. :)
Odkaz na prodej propagačních předmětů: ZDE

Smrt koně vyvolala opatření proti přetěžování koní v polských Tatrách

13. února 2013 v 10:28
Achjo, achjo. Listuju si internetem a co nevidím? Velký nápis "Smrt koně vyvolala opatření proti přetěžování koní v polských Tatrách". Už jednou jsem psala o tom, jak je Polsko vůči koním bezohledné, ale že by to šlo až do takových mezí? Nestačím se tomu divit. Ti poláci už vážně nemají pro koně trochu pochopení. Nejen, že pro ně "pořádají" děsohrůznou výpravu na jatka, ale také už si z nich stihli udělat krutý byznys. Achjo, achjo, tady už na lidskou demenci nepomůžou ani citoslovce. Bože! Sakra, kde to zase jsme...
Článek popisoval smrt tažného koně přímo před očima turistů. Jde totiž o konkrétní část Polska: Zakopané (polské tatry), což je oblíbená polská turistická destinace. Koně zde tahají nepřiměřený náklad dlouhou cestu.. Návštěvníci si zaplatí za devítikilometrovou projížďku, chudák kůň tahá těžkou drožku (v létě)nebo saně (v zimě). Majitelé koní si na tom rychle vypěstovali účinný byznys, ale co ti živí tvorové? No co, o ty už se nikdo dál nezajímá a nestará.


Pravda o tomto hnusném zacházení s koňmi vyšla najevo teprve nedávno - Cituji z článku: "Protest proti takovému zacházení vyvolal případ koně, který v důsledku neúměrné zátěže uhynul přímo před zraky turistů." :(
Kde to jsme? Koně přece nejsou kus masa ani žádné auto, koně jsou živí tvorové a tohle .. tohle už je vážně k pláči.


Fakta: Drožka či saně měli omezený počet pasažérů: 5 lidí, ovšem není vzácnost, že se "povozilo" klidně i více než 10 lidí! Ba dokonce 15!
Navíc cesta do hor strmě stoupá, což je pro koně troufám si říct, mučení! S tak obrovským nákladem, nebo bez něj, tohle prostě..


Jaké tato pravda vzbudila reakce? Zde už opisuji z článku: V létě vzbudil velký ohlas případ, kdy kůň, který táhl podobně přetíženou drožku, na cestě uhynul před zraky turistů. Jeden z turistů vše natočil na video a uveřejnil na internetu.

Na video zareagovali ochránci zvířat. Požadovali zákaz provozování koňských povozů v Zakopaném. To ale vyvolalo odpor zdejších horalů a hospodářů, které turismus živí.

Vláda proto udělala kompromis a nařídila zavést účinný systém sledování koní. Každý kůň dostane pod kůži čip. Ten bude po každé cestě majitelem koně načten a na základě získaných dat bude přehled o tom, za jak dlouho trasu kůň urazil a jestli měl dostatek času na odpočinek. Cestu ze Zakopaného navíc budou snímat kamery, které ohlídají, aby na povozech nesedělo víc lidí, než je kůň schopen utáhnout.


Zdroj: Foto: Richard Peter (Deutsche Fotothek), Wikimedia, článek: zdroj
Kůň padl vyčerpání, fascinuje mě, že jeho majitel mu nepřinesl ani trochu vody, neboť jde vidět, že kůň je spocený a zmožený. Nafackovala bych těm lidem, fakt, že jo..Novinky

13. února 2013 v 0:34 | Volnahriva
Jak jste si již všimli, vytvořila jsem Volné hřívě nový kabátek a přehlednější menu nahoře. :) Členové klubu nyní sami můžou psát články na Volnou hřívu. :) Děkuju všem, kteří volnouhrivu podporujete a věříte jí stejně jako ona věří vám! :) Přidala jsem nové věci jako je "pomoc" a "podpora", díky níž může i volnahriva pomáhat vám. Děkujeme všem, kteří šíří informaci o záchraně týraných koní a jistě i těm, kteří i v realitě pomáhají koním, starají se o ně nebo např. krmí podvyživené koně ve výbězích. Doufám, že jako tým budeme pokračovat a nadále budeme zachraňovat koně! VELKÉ DÍKY PATŘÍ VŠEM!
Články

13. února 2013 v 0:16 | Volnahriva

HL. NABÍDKA ->> ČLÁNKY (ROZCESTNÍK) ->> POMOC

Rozcestník článků, aneb jádro veškeré členské aktivity. Zde naleznete příspěvky jak administrátorské, tak členské. Tématicky by se všechny zde umístěné odkazy a jejich obsahy měly týkat koní, zejm. pomoci koním v tísnivých situacích, problémech týrání, článků motivačních o vlastních zkušenostech s týranými koňmi aj. , mimojiné se však na Volné hřívě mohou vyskytovat třeba i rady koňákům, tipy atd.

Články se nemusí vyskytovat pouze na Volné hřívě, ale i mimo ní , např. pakliže má některý z členů vlastní blog, na který sepisuje články tématem blízké Volné hřívě, může zde umístit odkaz na ně.

Články nejsou nijak obsahově ani graficky omezené, pisatelé tudíž mají zcela volné ruce.

Veškeré příspěvky nebo prosby o umístění odkazu můžete psát na e-mail volnahriva@email.cz . Do rozcestníků budou dodány a zveřejněny klasicky do 1-3 dnů.

Za každý článek či odkaz bude členovi uděleno 10 členských bodů. Za 50 nasbíraných bodů získá člen "titul" "koňomil", za 100 nasbíraných bodů "koňák", za 150 a víc "rádce".Archiv: (zatím neaktulizováno)

  • Hrozná pravda o jatkách :Jatka, aneb proč koně umírají.
  • Pravda o převozu koní na jatka:článek // video
  • Síň slávy, aneb památkou koním:Polárník
  • Smutný příběh o jednom statečném Frajerovi:ZDE
  • Foto - koně a západ slunce:ZDE
  • Smrt koně vyvolala opatření proti přetěžovaní koní v polských Tatrách:zde
  • Týraní koní ve Španělsku: Jezdci nutí koně projet ohněm:zde
  • Norská národní plemena koní v ohrožení! ZDE
  • Pomoz útulku "Naděje pro koně" - odkoupením propagačního předmětu: ZDE (obsahuje odkaz na stránky tohoto útulku)

Diskuse

12. února 2013 v 23:51 | Volnahriva

HL. NABÍDKA >> DISKUSE >> PODPORA

Diskuse, aneb jak jinak než místo pro vyjádření Vašeho názoru, ať už na fungování a užitečnost celého projektu či na témata týkající se koní, týrání, jatek, dostihů aj. Neostýchejte se mluvit, proto byla tato sekce na stránky umístěna - pro prezentování vašich názorů bez nutnosti psát komentáře pod nejnovější články bez souvislosti aj.

"Kecárna" nemá omezení, pokud jste členem Volné hřívy, máte možnost vytvořit vlastní diskusní téma - jediná podmínka pak je, aby se téma neopakovalo s již existujícím tématem a souviselo se zdejší myšlenkou, tedy s koňmi. Pokud byste měli jakýkoliv problém s podáním diskusního tématu, napište >> sem << .

Vyjadřujte se dle libosti, ale nezapomeňte na slušné chování, resp. na hranici mezi vyjádřením názoru a urážkou/vulgarismy.Odkazy na diskuse (zatím neaktualizováno):

Užitečnost Volné hřívy a jiné žblechoty kolem projektu
Virtuální pomoc
Střípky Z Reality
Členství na Volné hřívě
Koně A-Z
Podej návrh na diskusi (jsi-li členem)

Podpora

12. února 2013 v 23:38 | Volnahriva
Máš stránku, na které máš petice proti týrání koní nebo máš blog věnovaný příběhům o koních s kterými se zle zacházelo či cokoliv na podobné téma, o které se chceš podělit s ostatními členy klubu, čímž se mohou dozvědět mnoho věcí o záchraně koní. Máš například nějaký zajímavý projekt, chceš, aby se o něm věděl. Šíříš informace o záchraně týraných koní, bojuješ proti tomu zrovnatak jako Volná hříva? Napiš do komentářů odkazy, stručné info a popis. Do podpory nepatří reklamy na blogy s jiným tématem, jako jsou např. známé seriály a tak dále.
Podporujeme lidi se stejným názorem, podporujeme lidi, kteří se nebojí mluvit za ty, co mluvit nemohou.Pomoc

12. února 2013 v 23:33 | Volnahriva

HL. NABÍDKA >> POMOC >> DISKUSE

Potřebuješ s čímkoliv pomoci a nevíš si rady? Pak si zde na správném místě. Ať už máš dotaz ohledně fungování Volné hřívy či potřebuješ rychlou pomoc s nějakým "koňským problémem" v realitě, zde máš prostor požádat o pomoc členy Volné hřívy.

Máte možnost napsat zde do komentářů, případně zkusit online chat, zdali v něm někoho nezastihnete.

Můžete zde podávat různé užitečné odkazy, např. na možnou podporu koňských útulků, odkoupení týraných koní atd. V podstatě zde vládne Všehochuť. Efektivní je také ke komentáři přiložit e-mail (na který by členové mohli reagovat), pro případ, že byste se na stránky již nevrátili nebo jste zapomněli adresu a pídili se po odpovědi.

Pište tu jen OPRAVDOVÉ žádosti - rádoby vtipálci dostanou ban a po opětovém "žertování" budou blokováni, to samé pokud se bude jednat o člena VH.

Akutní prosby o pomoc budou vyvěšeny na >> nástěnce << .


ON-LINE CHAT >> Chat

(heslo ke vstupu: volnahriva)

Užitečné články:

Kontakt

12. února 2013 v 23:28 | Adminka
Hledáš kontakt na zakladatelku Volné hřívy? Napiš na mail: volnahriva@email.cz, vše čtu, na vše odpovídám. :) Máš dotaz, názor, připomínku, radu, cokoliv napiš. Jen prosím bez vulgarismů a sprostých slov. :)