Norská národní plemena koní jsou v ohrožení, hrozí jim vyhynutí

23. května 2013 v 14:34 | Administrátorka
Zdravím všechny návštěvníky a samozřejmě členy Volné Hřívy, hned úvodem bych vám chtěla VŠEM MOC PODĚKOVAT za podporu. Všech vašich ohlasů si nesmírně vážím, celá tato stránka vznikla jako pomoc pro koně a jsem moc ráda, že se v tomto světě ještě najdou lidé, jako jste vy.
Ovšem tento článek bude už méně pozitivní, jde totiž o možné vyhynutí norských národních plemen, jakoby se lidé nepoučili, stále je víc a víc druhů v ohrožení a to se bohužel týká i koní. Jako vždy, jediný viník a pachatel je člověk, proto je zároveň tím jediným, kdo může situaci obrátit k lepšímu, ale, učiní tak? Já pevně doufám a věřím, že ANO!!
Tento článek se týká Fjordských koní, Norských chladnokrevníků, Nordlandských ponyů a Norských chladnokrevných klusáků.
ČLÁNEK NENÍ MÉ TVORBY, ALE ŠÍŘÍM JEJ DÁL, SICE TO NĚKDO MŮŽE POKLÁDAT ZA PRÁZDNÉ GESTO, ALE STÁLE JE TO LEPŠÍ, NEŽ NEUDĚLAT VŮBEC NIC.Norsko má čtyři vlastní plemena koní. Už brzy by ale nemuselo mít žádné. V důsledku špatného hospodaření, křížení koní a nezájmu chovatelů populace norských plemen koní ubývá.

Fjordský kůň, nordlandský pony, norský dole a norský chladnokrevný klusák - to jsou původní plemena, která do Norska patří již po staletí a stala se takřka jedním z národních symbolů.

Tato plemena již od pradávna Norům sloužila nejen k dopravě, ale i v hospodářství. Nyní jsou však v ohrožení. Jejich populace neustále klesají. Na vině je především nezájem chovatelů. Pár koní se chová už jen v zájmových chovech, protože například ze zemědělství je vytlačili stroje.

Původních norských plemen žije na světě už jen několik tisíc!


Jedním z nejstarších plemen je fjordský kůň. Znám je již čtyři tisíce let a patřil k nejoblíbenějším koním Vikingů. Poměrně malý, ale silný koník je jedním z nejpopulárnějších, přesto v Norsku žije již pouze pět tisíc koní tohoto plemene. Celosvětově se pak jejich počet odhaduje na 70 tisíc.

Početně nejlépe je na tom norský chladnokrevník. Těchto koní jen na území Norska žije asi 10 tisíc. Naopak nejohroženějším plemenem je nordlandský poník. Ti v polovině 20. století téměř vyhynuli a zachránit se je podařilo jen díky necelé dvacítce postarších klisen a jedinému přeživšímu hřebci, s nímž jsou dnes příbuzní všichni ze tří tisíc nordlandských poníků.

Nebude-li o koně zájem, jejich budoucnost bude nejistá


Každé plemeno dnes v celém Norsku čítá na 200 chovných klisen, což je velmi málo. K zachování čisté genové linie by bylo zapotřebí, aby se 200 chovných klisen narodilo každý rok.

Norská plemena patří k tradičnímu venkovu, a proto se je místní snaží zachránit, jak to jen jde. Kontrolované rozmnožování zajišťuje čistou genovou linii, ale není možné takto koně udržovat do nekonečna, pokud o ně nebude zájem. Proto se odborníci snaží venkovské hospodáře přesvědčit, aby koně chovali alespoň pro potěšení, když ne pro hospodářskou činnost.


Zdroj článku: zde
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 wildlife-horses wildlife-horses | 1. června 2013 v 16:00 | Reagovat

Děláte si srandu?To jako už nebudou Fjordové?

2 Kačka Kačka | Web | 2. listopadu 2013 v 11:39 | Reagovat

Je to hrozné jak jednotlivá plemena postupně ztrácí počet, ale popravdě se tomu ani nevidím. S přístupem některých lidí. Fakt pěkný článek a hlásím se jako další člen Volné hřívy!

3 Sabina Sabina | E-mail | 3. prosince 2013 v 13:40 | Reagovat

Ahoj jsem sice proti týrání,ale je tento klub doopravdy nebo je jen na počítači?

4 nazed nazed | Web | 7. dubna 2014 v 15:34 | Reagovat

Funguje tento klub koní někde i offline ve skutečnosti?

5 Tina Tina | 16. ledna 2015 v 20:03 | Reagovat

Jsem ráda, že děláte něco pro záchranu koní, ale musíte brát v potaz, že toto "nesmyslné" křížení vedlo k tomu, aby vůbec nějaký Fjordský kůň byl, a aby byl takový, jak ho dnes známe.
Takže ano, sice nejsem zrovna nadšená, když vidím například křížence frísáka a A1/1, ale berte to tak, že to zkrátka patří k "přirozenému" vývinu plemen. Když vezmu v příklad již uvedeného fríského koně, zezačátku byl podobný spíše norikovi, či jiným "neohrabaným" chladnokrevným plemenům, než tomu ušlechtilému drezurnímu koni, který vznikl jen díky tomu, že ho přikřížili se španělskými plemeny, jako je PRE, nebo lusitáno... :-)
Takže k závěru, všechno, i to špatné je k něčemu dobré :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama